Awards Details

Competitions

 

S.NONAMECLASSCOMPETITIONORGANIZERAWARDS
1S.K.ShivaniVIoratoricalKalaimagal vidhyalayaIst prize
2S.SherinmarygeorgeIIDrawing competitionKalaimagal vidhyalayaIIIrd prize
3S.R.NaveenVBest out of wasteKalaimagal vidhyalayaconsolation
4ShristisharmaVDance competitionKalaimagal vidhyalayaIst prize
5A.G.AradhanaV
6S.AnushkajainIV
7R.JainamsoniV
8V.KrithikkannanV
9K.ShiyamIV

 

InterSchool Competition

CompetitionOrganiserAwards / Prizes
SpellBee

Participants :
Shyam vignesh.P.B
Class: V
Spell Bee InternationalState Level Winner
Top 10
96/100
SpellBee

Participants :
Dharshini.M
Class: II
Spell Bee InternationalInternational level
87/100
Commendation

Avvai Pettagam

AVVAI PETTAGAM Prize Winners List : 2016 – 17

S.NoCompetitionStudent NameClassPlace of Prize
1DrawingDharshini .MIIIII Prize
Shurvanee Priya .AIVIII Prize
2OrigamiNaveen .S.RVI Prize
Gladson .RIVII Prize
Nidhish .MIVIII Prize

S.NoCompetitionStudent NameClassPlace of Prize
1Tamilil VilayaduvomHaritha .RVIIII Prize
Vishal .P.VVII
2Ivargal santhithalShivani .S.KVIIII Prize
Sathesh .KVII
3Spell beeSathesh .KVIIIII Prize
4Modern PuppetryYazhini .GVIIIII Prize
Rasika .AVIII
Shwetha .KVII
Pewina Francy .P.EVI
5Rubik'sYeswanth .MVIIII Prize
Reegan Anand .J.PVIIIII Prize
6Indian FolkShree Dharshani .GVIIIIII Prize
Karishma Devi .VVII
Pari .MVI
Yosheta .MVI
7Western DanceRohith .BVIIIII Prize
Nitinshiva .SVIII
Jayanth .S.KumarVII
Vishwa .K.LVIII
8Math PuzzleShyam Vignesh .P.BVIIIII Prize

S.NoCompetitionStudent NameClassPlace of Prize
1QuizSoundharya .P.SXII Prize
Mahitha .M.VIX
Ajay Kannan .AX
Gokulnath .MIX
2PhotographyShri Gokul Raam .KXII Prize
3Pencil ShadingHarishini Sri .SXI Prize
Oshino Ruth AthiIXIII Prize
4Cooking Without FireOshino Ruth AthiIXI Prize
5Indian FolkRithikaa Merriyam.SXI Prize
Hariney .GX
Kiruthika .BX
Parnika .VIX
6Western DanceSrivarshini .CXIII Prize
Pooja .SIX
Thrisha .PIX
Trephena Blessy .RX

K-Fest Prize Winners List : 2016 – 17

EventName of the studentsPrizeVenue
OratoricalS.K.ShivaniIKalaimagal vidyalaya,chennai.
Drawing Compettions.Sherin Mary GeorgeIII
Best out of wasteS.R.NaveenConsolation
Dance CompetitionShristi SharmaI
V.Karthik Kannan
K.Shiyam
A.G.Aradhana
S.Anushka Jain

November

S.NONAMECLASSCOMPETITIONORGANIZERAWARDS
1R.Christina shalomX Bpreparing a first aid kitKaruna internationalfirst prize
2P.B.Shyam vigneshIX B
3B.DollyPariVarshneyVII ADrawingConsolation
4G.ShridharshiniIX BPoster presentationfirst prize
5Mohammed aliII CSkatingTamilnadu speed skating associationMedal
6P.DharanidharIII CAthletes(80m)Thiruvallur sports development associationSecond place
7P.Lokshana shriVIII CShotputfirst place
8V.L.VijayatharikaVIII C100 mThird place
9Ratan gandhi.AVII AChess9th interschool chess tournament5 th place(6 points out of 8 rounds)
10S.Lionel MariyanV A4 points out of 8 rounds
11N.JeevithaVIII CProject:To reduce the transmission of Dengue and its controlNational children's science congressselected for state level
12B.HarshaVIII C
13M.V.PravithaVIII A
14K.KirthanaVIII C
15K.KarthickaIX BProject:Comparative effectiveness of dietry manipulation & Prevention of kidney stoneParticipants
16P.S.SailajaIX B
17M.SnehaIX B
18M.SornalathaIX B
19S.DineshX CProject:SPIRULINA-For the future of the city
20M.V.MahithaX C
21R.Christina shalomX B
22V.Saran rajeX B
23T.Abraham sebastianX B

S.NONAMECLASSCOMPETITIONORGANIZERAWARDS
1P. HARESHII D50 MTS RACE (BOYS)CHENNAI KIDS SPORTS ACADEMY-INTERDISTRICT ATHLETIC CHAMPIONSHIP1ST PLACE
OBSTACLE RACE
LONG JUMP3RD PRIZE
SOFTBALL THROWKIDS OLYMPIAD-TAMILNADU SPORTS PROMOTER ASSOCIATION2ND PLACE
50 MTS RACE (BOYS)1ST PLACE
2KARTHIK TAMILSELVAN .S.RIV CSCIENCE OLYMPIADSOF-19TH NATIONAL SCIENCE OLYMPIADGOLD MEDAL
3GAUSSIK .SVII CGOLD MEDAL
4SAILESH .RVII ACHILDREN CHESS TOURNAMENTACTIVE CHESS ACADEMY3RD PLACE

S.NONAMECLASSCOMPETITION/EVENTSORGANISERPOSITION
1Lokshana sriVIISHOTPUTDr.K.C.G.Verghese memorial 8th Tamil Nadu State Level Inter School Athletic Meet-2017Third place
2Nithin shiva .SVIIILONG JUMPsecond place
3Rithikaa MerriyamXHANDBALLState level CM trophy handballThird place and received cash prize of Rs.50000
4NidheshpaVIIICHESSSECOND MASTER MIND CHESS TOURNAMENTSIXTH PLACE
GENIUS KIDS CHESS TOURNAMENTTHIRD PRIZE
5Aswin .PIVSKATINGSPEED SKATING FOUNDATION OF INDIASECOND PLACE

S.NONAMECLASSCOMPETITIONORGANIZERAWARDS
1B.BhupeshIISkatingThiruvallur skating association1st place in Rink III & V
2P.AswinSkatingTamilnadu speed skating associationII nd place in Rink II & II(a)
3T.NamishSkatingTamilnadu speed skating associationII nd place in Rink I & II
4D.DeepthiVIKataOkinawa karate campIst prize
Kumite
Kata
8D.TejovanthVIIKataOkinawa karate campIIIrd prize
9B.SuryaVIIKumitaOkinawa karate campIst prize
10R.SaileshVIIChessWCA Children ChessIV th prize
11R.ShamVIIIChessWCA Children ChessIst prize

NameClassCompetitionOrganiserAwards/Prizes
A.MithraIV4th Chennai District Wushu Championship 201Tamilnadu Wushu associationGold in below 24 kgs
R.SahanaIVM.A.Krishnasamy Memorial 4th inter school Chess tournamentKrishnasamy educational trust & Chennai District Chess AssociationXIII(5/8 rounds)
Shyam Vignesh.P.BVIII AChessBhavan's Rajaji Vidhyashram5.5 Points
Nidhespa.SVIII BChessBhavan's Rajaji Vidhyashram6.5 Points
Sambratha.SVIII AKarateThituvottiyur DOJOJoint 3rd place
P.Lokshana sri VIIKiddies Athletic meetACE Sankaran MeetIst place in Shotput
A.Prathika YamunaVI2nd place in Long jump
P.HareshIISports festival for childrenChennai sports promotion academy1st place in 50 mt
1st place in ball-throw
A.Gowshik LingeshIVSports festival for childrenChennai sports promotion academy3rd place in 50mts
3rd place in ball throw
P.AswinIVSports festival for childrenChennai sports promotion academy5th place in ball throw
A.GandharubanVSports festival for childrenChennai sports promotion academy5th place in 75 mts race
S.SharanVISports festival for childrenChennai sports promotion academy3rd place in 75 mts
3rd place in 100 mts
Deshwar madhanVISports festival for childrenChennai sports promotion academy
2nd place in 75mts
2nd place in 100 mts
AmirthavarshiniVISports festival for childrenChennai sports promotion academy3rd place in 75 mts
3rd place in shot put
P.DharanidharIISports festival for childrenChennai sports promotion academyParticipated
R.P.Nandhesh guhanIII
Sports festival for childrenChennai sports promotion academyParticipated
A.G.AthithyaIII
Sports festival for childrenChennai sports promotion academyParticipated
R.GladsonIVSports festival for childrenChennai sports promotion academyParticipated
Dilshan PrassanthIVSports festival for childrenChennai sports promotion academyParticipated
Aravind SathyaIVSports festival for childrenChennai sports promotion academyParticipated
A.G.AradanaVSports festival for children
Chennai sports promotion academy
Participated
Krithika
IV
Sports festival for childrenChennai sports promotion academyParticipated
A.G.AradanaVGraded examination in music therapySt.Judes Music academyGrade 1 theory of music with merit
A.G.Aradana
V
Initial electronic keyboardTrinity college london
Distinction
R.RithishVIII5th south national kick boxingIndian kickboxing networkGold
A.MithraIV13th sub-jun state wushu championship Tamil Nadu Wushu associationParticipated
Nandhitha.S
IVBrain o brain abacusbrain o brain festgold medal
S.Rithikaa Merriyam XMarathonKumararani Meena Muthiah CollegeThird Prize, Rs.750 Cash Award
A.Prathiksha YammunaVIAthleticsThiruvallur District Athletic AssociationSecond place in Long Jump Under -12 Category

Top